Gå vidare till produktinformation
1 av 1

The Hermit and the Wild Woman – E-bok

The Hermit and the Wild Woman – E-bok

ISBN: 9788728127322

Ordinarie pris 38 kr
Ordinarie pris Försäljningspris 38 kr
Rea Slutsåld
Inklusive moms
Typ
Leveranstid
‘The Hermit and the Wild Woman' is a collection of short stories through which Wharton explores the themes of choice and morality. A surprising read, the stories feature a wide variety of central protagonists, including a lawyer’s wife, a struggling artist, a governor, and a monk living in cloisters. Shot through with wry humour, cultural criticism, and psychological observations, this book is perfect for fans of Wharton, who want to get to know the author a little better.

Edith Wharton (1862 – 1937) was an American designer and novelist. Born in an era when the highest ambition a woman could aspire to was a good marriage, Wharton went on to become one of America’s most celebrated authors. During her career, she wrote over 40 books, using her wealthy upbringing to bring authenticity and detail to stories about the upper classes. She moved to France in 1923, where she continued to write until her death.

ISBN: 9788728127322

Författare: Edith Wharton

Utgivningsdatum: 2022-06-21

Förlag: Saga Egmont

Längd: 118 sidor

Språk: Engelska

Format: Epub med vattenmärke

Visa alla uppgifter

4 skäl att handla på Digi2000

Låga priser

Vi har konkurrenskraftiga priser och eftersträvar att alltid erbjuda så låga priser som möjligt. Hos oss gör du bra affärer.

Över 50 000 nöjda kunder & 2 500 följare

Sedan starten år 2013 har vi haft över 50 000 nöjda kunder.

Kundservice via telefon & e-post

Om du skulle behöva kontakta oss når du kundservice enkelt via antingen telefon eller e-post. Vår ambition är att svara på inkomna mail inom 1 arbetsdag. För brådskande ärenden är det bara att ringa oss.

Säkerhet

Vi använder en av världens största och ledande
e-handelsplattform. Detta säkerställer att plattformen alltid är uppdaterad med
den senaste tekniken inom säkerhet. Förutom säkerhet är plattformen konstruerad
för att ge dig bästa möjliga shoppingupplevelse.